۴ فناوری جدید که بار جنگ‌ها را به دوش خواهند کشید

اندکی پس از رواج شمشیرها و نیزه‌های آهنی در قرن ۶، سربازان یونانی دچار مشکلی اساسی شدند. پیاده‌نظام‌ها گاهی مجبور بودند تا ۴۹ کیلو بار اضافه همراه خود ببرند: کلاه خود، سپر برنزی، سرنیزه و …. بسیاری از این وسایل به دلیل وزن زیاد در میدان مبارزه رها می‌شدند.

حتی با جایگزین شدن ماشین‌های جنگی نیز هنوز سربازان مجبور بودند تجهیزات زیادی را همراه خود ببرند. امروزه همانند رومیان باستان، هر سربازی به اندازه ۵۵ درصد وزن خود مجبور به حمل تجهیزات و بار است. با وجود اینکه فلزاتی به مراتب سبک‌تر از برنز در ساخت تجهیزات نظامی استفاده می‌شود ولی در عوض وسایل جدیدی نیز اضافه شده است: رادیوها، عینک‌های دید در شب و باطری‌هایی که برای تأمین انرژی تجیهزات یک سرباز جنگجوی مدرن ضروری است!

این موضوع بسیار مهم است. جمله معروفی از آقای لی استرویانی – مدیر برنامه‌ریزی دفتر تحقیقات نیروی دریایی آمریکا – وجود دارد: “توانایی حرکت کردن با توانایی زنده ماندن ارتباط مستقیم دارد”.

امروزه آسیب‌های اسکلتی و عضلانی مربوط به زانو و ستون فقرات تقریباً بیش از ۲ برابر هر جراحت و آسیب دیگری گریبان سربازان آمریکایی در عراق و افغانستان را می‌گیرد و البته اولین علت برای ترک ارتش توسط سربازان است!

اما تکنولوژی‌های جدید در حال کار بر روی فناوری‌های حرکت در میدان نبرد هستند. فناوری‌هایی که با تکیه بر سبک کردن وزن سربازان در حال گسترش و توسعه است. برخی از این تکنولوژی‌ها در حال حاضر موجودند و برخی دیگر نیز به مراحل نهایی خود نرسیده‌اند. در ادامه فصد داریم ۴ فناوری جدید که بار جنگ‌ها را به دوش خواهند کشید به شما معرفی کنیم:

۱- اسب روباتیک (LS3)

ایزی‌تک - 4 فناوری جدید که بار جنگ‌ها را به دوش خواهند کشید

این جانور مکانیکی تلفیقی از استقامت اسب و فرمانبرداری سگ جنگی است. طراحی و توسعه آن در اختیار شرکت روباتیک Boston Dynamics است که سال گذشته توسط گوگل خریداری شد. این اسب توانایی حمل ۴۰۰ کیلو بار را داشته و تا ۵۰۰ وات توان تولید برق برای استفاده در تجهیزات نظامی برقی و الکتریکی را نیز در خود دارد.

مطالعات اولیه LS3 چالاکی این اسب را برای حرکت در مسیرهای ناهموار اثبات کرده است. این اسب روباتیک می‌تواند تا ۱۴ کیلومتر بر ساعت حرکت کند که به مراتب بیشتر از سرعت یک سرباز با آن همه تجهیزات است. البته مدل های توسعه یافته این اسب، قرار است با موتورهای هیبریدی – الکتریکی تولید و عرضه شود و البته قرار نیست تا ۱۰ سال آینده وارد میدان های نبرد شود.

۲- شلوارهای خودبَر

ایزی‌تک - 4 فناوری جدید که بار جنگ‌ها را به دوش خواهند کشید

این فناوری که توسط شرکت DARPA توسعه یافته است، سرباز را قادر خواهد ساخت تا با مصرف انرژی کمتر، مسافت بیشتری را طی کند. این شلوار انرژی خود را برای عملکرد از راه رفتن خود سرباز تأمین می‌کند و بدین ترتیب قادر است تا ۲۵ درصد توان حرکت وی را افزایش دهد. طراحان آن مدعی هستند با استفاده از این شلوار می‌توان حدود ۱٫۶ کیلومتر را در ۴ دقیقه طی کرد و البته موجب آسیب‌های به مراتب کمتری در ناحیه کمر و زانو و مچ پا خواهد شد.

این شلوار به همراه تجهیزات همراهش نزدیک ۲۰ کیلو وزن خواهد داشت و قرار است تا پایان سال ۲۰۱۶ نمونه‌های اولیه آن تولید شود.

۳- جلیقه خورشیدی

ایزی‌تک - 4 فناوری جدید که بار جنگ‌ها را به دوش خواهند کشید

از آنجا که تجهیزات جنگی مدرن نیاز به انرژی زیادی دارند، حمل باطری لازم برای تأمین این انرژی، وزن زیادی ایجاد می‌کند. شرکت MAPS که زیرمجموعه نیروی دریایی آمریکاست، در حال کار بر روی جلیقه‌ای ۲ کیلویی است که بسیار منعطف بوده و توانایی تبدیل و ذخیره سازی انرژی خورشید به انرژی الکتریکی را با ضریب کارآیی ۳۰ درصد (یعنی ۲۲ درصد بیشتر از پنل‌های موجود در بازار) دارد. این انرژی به اندازه‌ای ست که می‌تواند شوک الکتریکی مورد نیاز برای نجات جان یک مصدوم را فراهم کند و البته کاملا هم ضد آب است.

این جلیقه تا ۵ سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید.

۴- جلیقه های ضدگلوله ماژولار

ایزی‌تک - 4 فناوری جدید که بار جنگ‌ها را به دوش خواهند کشید

اگر چه جلیقه‌های مدرن که از فیبرهای مخصوص و صفحه‌های سرامیکی ساخته می‌شوند، تا حدودی سبک وزن هستند ولی همان‌ها حدود ۲۰ کیلو اضافه وزن ایجاد می‌کنند. به هر صورت ایالات متحده در حال تحقیق بر روی جلیقه‌هایی است که از الیاف پلی اتیلن ساخته می‌شوند و ۱۵ تا ۳۰ درصد سبک تر از نمونه‌های فعلی هستند و البته از استحکام و انعطاف بالاتری برخوردارند.

علاوه بر این، خاصیت ماژولار بودن آن باعث خواهد شد در موقعیت های نبرد مختلف از ترکیب خاص آن نبرد برای جلیقه استفاده شود تا بار اضافی بر سربازان تحمیل نشود. این جلیقه‌ها نیز در سال ۲۰۱۶ به تولید انبوه خواهند رسید.

مطالب مرتبط

8 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *