گجت‌های پوشیدنی چطور در المپیک ریو ۲۰۱۶ به کمک ایالات متحده آمد؟

اپیزود اول: بوکس

چهار سال قبل وقتی تامی دوکت، بوکسور آمریکایی با اختلاف بسیار اندکی نسبت به رقیب خود از راهیابی به مسابقات المپیک لندن ۲۰۱۲ ناکام ماند، به فکر چاره‌ای اساسی افتاد. چرا که در نظر خود او، تمرینات سخت و فشرده و آمادگی جسمانی‌اش نسبت به حریف فوق‌العاده بالاتر بود ولی در راند سوم از مبارزه دچار افت شدید شد و نتوانست آن طور که دلش می‌خواست مشت بزند. لذا داوران نیز تحت تأثیر این افت، به نفع حریف وی رای دادند!

ار دست دادن المپیک برای هر ورزشکاری رویایی سخت و دردناک است. لذا تامی برای آنالیز بدن و شیوه بوکس خود متوسل به تکنولوژی‌های پوشیدنی روز دنیا شد. گجتی به نام Hykso. هایکسو سنسوری است که تعداد ضربات مشت را با دقت محاسبه می‌کند، آنها را از لحاظ سرعت و قدرتِ وارده بررسی می‌کند و در پایان نمودار کاملی از تمرین یا مبارزه بوکسور ارائه می‌دهد.

ایزی‌تک - گجت‌های پوشیدنی چطور در المپیک ریو 2016 به کمک ایالات متحده آمد؟

این گجت پوشیدنی در زیر دستکش بوکسور به باند بوکس او وصل می‌شود و هیچ‌گونه مزاحمتی برای دو طرف مبارزه ایجاد نمی‌کند. این گجت ورزشی از دو نوع سنسور مختلف برای شبیه‌سازی سه‌بعدی حرکات دست بوکسور استفاده می‌کند. در پایان جلسه تمرین یا مبارزه نیز، میزان کالری مصرف شده، میزان اثرگذاری ضربات وارد شده، میزان هدر رفت انرژی و بسیاری از آیتم‌های حرفه‌ای دیگر را در اختیار ورزشکار قرار می‌دهد. همچنین این گجت قادر به تشخیص نوع ضربات بوکسور (ضربات مستقیم، هوک و …) نیز هست!

حالا یک مربی کار کشته به راحتی می‌تواند با آنالیز این داده‌ها به بوکسور بگوید که نقطه ضعفش در این تمرین چه بوده و چه باید بکند تا آن را پوشش دهد. کاری که تاکنون تنها از طریق مشاهده صدها ساعت ویدئو با سرعت آهسته و صدها دردسر قابل انجام بود.

ایزی‌تک - گجت‌های پوشیدنی چطور در المپیک ریو 2016 به کمک ایالات متحده آمد؟

اما نکته اینجاست که تنها ۳۵ قطعه از این گجت‌ها و فقط برای تیم ایالات متحده آمریکا طراحی و ساخته شده است و چند سالی طول خواهد کشید که در دسترس عموم قرار بگیرد. چرا که اسپانسر این استارت آپ برای تولید این محصول، کمیته ملی المپیک ایالات متحده بوده است.

المپیک ریو ۲۰۱۶ در حقیقت اولین المپیکی است که پای گجت‌های پوشیدنی به صورت سازمان‌یافته و گسترده به آن باز شده است و معلوم نیست در دوره‌های بعد چه تحولات شگرفی در رکوردها و نتایج ورزشکاران به واسطه این تجهیزات نوین رخ خواهد داد.

اپیزود دوم: دوچرخه‌سواری

ایزی‌تک - گجت‌های پوشیدنی چطور در المپیک ریو 2016 به کمک ایالات متحده آمد؟

اما ورزش دوچرخه سواری از لحاظ ساختار و عملکرد بسیار متفاوت از بوکس است و لذا کمیته ملی المپیک ایالات متحده چاره‌ای متفاوت برای آن اندیشیده است! عینک هوشمند Solos عینکی بود که با حمایت مالی این کمیته برای ورزشکاران آمریکایی تولید شد.

مانند همه عینک‌ها این عینک هم ظاهری ورزشی دارد و دور چشم‌ها را به طور کامل می‌گیرد. اما کاربر آن از داخل مانیتوری را مشاهده می‌کند که اطلاعات بسیار کاربردی در اختیارش می‌گذارد، بدون اینکه ذره‌ای از حواس او را پرت کند یا دیگر نیاز باشد به کامپیوتر نصب شده روی دوچرخه خود (در مدل‌های قدیمی) نگاه کند.

ایزی‌تک - گجت‌های پوشیدنی چطور در المپیک ریو 2016 به کمک ایالات متحده آمد؟

این عینک هم اطلاعات بدنی کاربر را نمایش می‌دهد و هم اطلاعات مسیر دوچرخه‌سواری و هم اطلاعاتی را که مربی لازم می‌داند در لحظاتی خاص با ورزشکار خود در میان بگذارد. البته این عینک هوشمند در تمرینات که بسیار مورد استقبال دوچرخه سواران آمریکایی قرار گرفته است و باید دید آیا کمیته بین المللی المپیک با استفاده از آن در مسابقات مشکلی خواهد داشت یا نه؟

در مقالات بعدی ایزی‌تک نمونه‌های دیگری از استفاده گجت‌های پوشیدنی توسط ورزشکاران المپیک را معرفی خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *