ایده پردازی محتوا (بخش اول)

یک ایده یا اندیشه فوق‌العاده هسته هر پروژه یا کمپین محتواست. شور و اشتیاق پیرامون یک ایده چیزی است که شما را در سختکوشیِ (گاهاً) طولانی مدت در مسیر ایجاد و آفرینش ثابت نگاه می‌دارد و بخشی از آن چیزی است که مخاطب شما را به ادامه اشتراک نظر با شما وا خواهد داشت.

صرف زمان و انرژی در یک ایده‌ی بد به مثابه اتلاف منابع است و این توان را دارد که مخاطب شما را پس بزند. همچنین، اگر فرد تصمیم‌گیرنده درباره شما ببیند که منابع بیش از حد در ایده‌های بیش از حدی صرف شده‌اند که ثمربخش نبوده‌اند، این امکان وجود دارد که شما اعتبار، خودمختاری و – در بدترین حالت – شغل خود را ازدست بدهید.

تمامی این حالات ارائه یک ایده را امری ترسناک جلوه می‌دهد. اما یافتن ایده درست نباید دشوار باشد و یافتن یک ایده به واقع عالی می‌تواند منجر به ترافیک، تبدیل‌ها و ستایش توده‌ها شود.

شما نیز می‌توانید یک ایده واقعاً عالی را بیابید. برای کمک به شما، ما قرار است حوزه‌های زیر را توضیح دهیم:

  • ایده‌ها از کجا می‌آیند
  • طراوت محتوا
  • الهام برای صنایع ملال‌آور
  • تشخیص ایده درست
  • هدف‌گذاری و ارائه ارزش

ایده‌ها از کجا می‌آیند

ایده‌ها همگی در اطراف و پیرامون ما هستند. برخی اوقات باید برای پیدا کردن آنها تمرکز داشته باشیم و برخی اوقات نباید چندان سخت بگیریم. این تدابیر باید به شما و تیم شما در یافتن بهترین ایده‌هایتان کمک کند.

منبع ۱: سوایپ فایل (The swipe file)

ایزی‌تک - ایده‌پردازی محتوا

تصویر ۱: سوایپ فایل‌ها به شیوه قدیمی

اگر از قبل فایلی از ایده‌ها/تصاویر/شیوه‌ها/فناوری‌ها را در اختیار نگرفته‌اید که باعث الهام‌بخشی شما شده یا دوست دارید از آن بیاموزید، هم‌اکنون شروع کنید. به تغذیه این فایل ادامه دهید و هرگاه به الهام‌بخشی نیاز داشتید به آن مراجعه نمائید. اگر سوایپ فایل‌های شما باریک و نازک شود، در تاریخ کمی به عقب برگردید زیرا ایده‌های عالی بارها و بارها به طرق مختلف در طول زمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بازبینی ایده‌هایی که باعث الهام‌بخشی به شما شده‌اند، می‌توانند راهی فوق‌العاده برای آماده‌سازی شما پیش از یک جلسه طوفان فکری باشند.

مادامیکه سیستم برایتان موثر و سودمند است یک سوایپ فایل می‌تواند به هر شکلی که برایتان مفید و موثر است درآید: فولدر ایمیل، برنامه یا فایل فیزیکی. برخی از برنامه‌های مطلوب جهت گردآوری ایده‌های شما می‌تواند اینها باشد: Pinterest، Trello، و Evernote.

برخی از اپلیکیشن‌های قدرتمندتر نظیر Musepeak و Mural.ly نیز گزینه‌های پیچیده‌تری برای همکاری بر سوایپ فایل‌ها (و طوفان‌های فکری) به شما ارائه می‌دهند.

منبع ۲: طوفان‌های فکری موفق

ایزی‌تک - ایده‌پردازی محتوا

تصویر ۲: تصویر بوسیله JuhanSonin و تحت مجوز Creative Commons تولید شده است

هرکسی در طوفان فکری شرکت می‌کند، لیکن افراد کمی این کار را به خوبی انجام می‌دهند. برای مهیاسازی خویش جهت موفقیت و اجتناب از گروه‌زدگی یا گروه‌فکری، از این رهنمودها پیروی کنید و به یاد داشته باشید که فضای طوفان فکری فضایی مقدس است! این بدان معناست که اگر در یک اتاق یا ساختمان به همراه یک هیئت مشترک درباره Pinterest در جلسه‌اید، تمامی ایده‌ها (حداقل برای اکنون) ایده‌های خوبی به حساب می‌آیند. این امری کلیدی است زیرا حتی یک نفر که بر تردیدآفرینی در ایده‌ها یا تعلل بیش از حد بر نکات عملی حین یک طوفان فکری پافشاری می‌نماید، می‌تواند خلاقیت کل فرآیند را به تعطیلی بکشاند.

شرکت‌کنندگان

یک طوفان فکری خوب دو یا چند فکر را به صورت حضوری یا آنلاین پیرامون یک هدف مشترک گرد هم می‌آورد. به هر تعداد که می‌خواهید، می‌توانید افراد را در این فرآیند درگیر نمائید؛ فقط اینکه گروه‌های بزرگ‌تر (پنج نفره یا بیشتر) را به تیم‌های کوچکتری تقسیم کنید که بتوانند به کل گروه گزارش دهند.

واردسازی افرادی در یک جلسه طوفان فکری که هیچ‌گونه آشنایی با پروژه ندارند می‌تواند مفید باشد زیرا ایشان بدون هرگونه تصورات قبلی و از پیش‌تعیین شده‌ای وارد می‌شوند که در غیر این صورت ممکن بود در صدد تحکیم و غالب کردن آنها برآیند. اعضای دیگر تیم‌ها را نیز وارد کنید. برخی اوقات به یک طراح نیاز است تا درباره آخرین تکنیک بصری فوق‌العاده به شما بگوید و اگر در اتاق هیچ طراحی ندارید، شاید نیاز باشد بعداً دوباره شروع کنید.

برخی از افراد، اعضای فوق‌العاده‌ای در جلسات طوفان فکری هستند و برخی دیگر دارای استعدادهای دیگری می‌باشند. وقتی طوفان‌های فکری مختلف را برای یافتن ترکیب درست طراحی می‌کنید، از اینکه گروه خود را عوض کنید هراسی نداشته باشید.

پارامترها

در شروع جلسه طوفان فکری، چند پارامتر بسیار مهم را طرح‌ریزی نمائید (آیا تعداد حضار ۱۰ نفر است یا ۱۰۰ نفر؟ آیا پروژه استحقاق ۵۰ ساعت را دارد یا ۵۰۰ ساعت؟)، لیکن مهم است گروه خود را بیش از حد بر سر محدودیت‌ها معطل نگاه ندارید – «نباید ها» می‌تواند تفکر خلاقانه را در اتاق با محدودیت مواجه سازد. یک مدیر خوب می‌تواند تمامی محدودیت‌های مهم را در ذهن نگاه داشته و آنها را زمانی توزیع نماید که فرد در طرف دیگر میز اصرار دارد میمون‌های فضائی تنها راه‌حل‌اند. اما روح طوفان فکری را هم حفظ کنید.

نکاتی برای مدیریت یک جلسه طوفان فکری عالی

برخی از این نکات را برای مدیریت یک جلسه طوفان فکری عالی امتحان نمائید:

خلاقیت را در جریان نگاه دارید

اگر گروه‌تان به طور غیرمعمولی ساکت است، از یک یا دو یخ‌شکن استفاده کنید تا آنها را وارد روح طوفان فکری نمائید.

عرصه را باز نگاه دارید

از آنجائیکه در این مرحله تمامی ایده‌ها ایده‌های خوب به شمار می‌آیند، برای موسس و بنیانگذار جلسه بسیار مهم است که گفتگو را بر یک سطح «بله و» نگاه دارد نه بر یک سطح «خیر ولی»! این به معنای تشخیص صحت هر ایده و کمک به یافتن راهی برای ترکیب و یکپارچه‌سازی آن در فرآیند است. برای مثال، برای دوست ما که ذهنش درگیر میمون فضائی است، می‌توانید چنین بگوئید: «بله! میمون‌های فضائی یک ایده واقعاً خلاقانه است و فکر می‌کنی بهترین راه برای قرار دادن آنها در ویترین نمایش (محصول) چیست؟»

جرقه انگیزه و تحریک را بیابید:

ویشال ورما از نیو مدیا گورو استفاده از فرمول ایده را جهت افزایش پتانسیل بر محتوا توصیه می‌کند. این به معنی جستجوی ایده‌هایی است که جلب نظر می‌کنند، توجهات را به خود معطوف می‌دارند و علاقه و اشتیاق را برانگیخته و باعث الهام‌بخشی جهت اقدام و عمل می‌شوند. متمرکز ساختن مجدد شرکای شما در طوفان فکری بر این معیارها، همچنین می‌تواند طوفان فکری را که از حدود خود خارج شده است به یک عرصه پربارتر بازگرداند.

همه چیز را ثبت کنید

تمامی ایده‌ها را (هرچقدر هم که غیر عقلایی باشند) بر یک وایتبورد یا هر جای دیگری ثبت و ضبط کنید که گروه بتواند از آنها استفاده کند. عکس بگیرید یا نکته‌برداری نمائید. در صورتی که نیاز به یافتن ایده دومی دارید (یا می‌خواهید نکات ظریف و دقیق ایده اول را به یاد داشته باشید) همواره مهم است که فرآیند خود را ثبت کنید. برخی از ابزارهائی که ممکن است بخواهید از آنها استفاده کنید شامل این موارد می شود: bubble.us، MindMapper، Stormboard و Scapple.

راب کارپنتر از هیتشاپ چگونگی انتقال این طوفان‌های فکری توسط تیم خود را به مرحله بعدی به اشتراک می‌گذارد:

«وقتی فکر می‌کنیم ایده خوبی داریم، از Publicate برای بارور کردن یک ایده از طریق گردآوری کل محتوای موجود در آنجا برای آن موضوع خاص (بویژه مواردی که برای کلید واژه‌ای که مورد نظر ماست دارای جایگاه خاص‌اند) استفاده می‌کنیم. در Publicate ما می‌توانیم به هر بخش از محتوا که از آن مراقبت نموده‌ایم نکاتی پیرامون این مطلب اضافه کنیم که چه عناصری از پست را می‌توانیم گسترش دهیم، و چه چیز را می‌توانیم به نحوه دیگری بیان نمائیم. همچنین بیان می‌کنیم به چه پست‌هایی می‌خواهیم مرتبط شویم و چه نقل‌قول‌هایی را می‌خواهیم در قسمت خود بگنجانیم. این مرحله در کمک به ما جهت خلق نه تنها «محتوای خوب و منحصر بفرد» به شدت مهم است، بلکه محتوایی که ۱۰ برابر بهتر از آن چیزی است که اکنون در دسترس ماست.”

منبع ۳: پژوهش رقابتی؛ آنچه برای دیگران موثر است را بیابید

ایزی‌تک - ایده‌پردازی محتوا

آنچه مشخص است شما در حال خواندن محتوای رقبایتان و تماشای آن چیزی هستید که تصور می‌کنید موثر یا ناموثر است (خیر! واقعاً، شما باید اینکار را بر یک مبنای تا حدی مکرر انجام دهید). اما همچنین راه‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید کمی بیشتر از پشت پرده آنچه رقبایتان در حال کار بر آنند، مطلع شوید.

پیش از رفتن به بخش «چگونه تحقیق و پژوهش کنیم» باید به یک نکته توجه کرد: احتمالاً دو نوع رقیب برای شما وجود دارد. این می‌تواند برای بسیاری از کسب‌وکارها کمی پیچیده شود، بویژه وقتی نوبت به اضافه سازی SEO به ترکیب بازاریابی محتوا می‌رسد. شما رقبای سنتی خود را دارید – برای مثال، اگر در حال فروش قهوه در اطراف کاپیتول هیل سیاتل‌اید، کافه آن طرف خیابان همچنان رقیب شما به حساب می‌آید. اما شما رقبایی نیز در SERPs (صفحات نتایج موتور جستجو) دارید که برای بدست آوردن رتبه «بهترین قهوه در سیاتل» با آنها در حال رقابتید. اغلب یک هم‌پوشانی بین این دو گروه از رقیبان وجود دارد اما وقتی درحال بررسی رقابتید، هیچ‌یک از این دو گروه را از نظر نیاندازید زیرا می‌توانید از هر دو مطالب زیادی یاد بگیرید.

اگر مایلید کمی در این موضوع عمیقتر شوید یا از یک مجموعه ابزار متنوع‌تر استفاده کنید، ما برخی از این مطالب را نیز در زیر تحت پوشش قرار خواهیم داد. به هر طریق، وقتی کار تجزیه و تحلیل خود را شروع می‌کنید، این چارت گردش کار SEO می‌تواند ایده‌هایی چند را جهت ملاحظه در اختیار شما قرار دهد.

آنچه می‌خواهید در تحقیق‌تان بدانید به قرار زیر است:

  • روند شدن یعنی چه؟
  • بدست آوردن لینک ها و پیوندها چیست؟
  • چه کلید واژه‌هایی شلوغ‌ترین و پر رفت و آمدترین مداخل‌اند؟
  • چه کسی از چه کسی تبعیت می‌کند و آنها چه وجه اشتراکی دارند؟
  • برترین برندها و عناوین تجاری در حال نوشتن چه محتوایی هستند؟

بنابراین بیایید به چگونگی کاوش در این سوالات نگاهی داشته باشیم.

روند شدن چیست؟

برای اطمینان از اینکه اندیشه‌پردازی‌تان را بر کلیدواژه های درست متمرکز نموده‌اید، چند نوع متغیر از آن کلیدواژه‌ها را در Google Trends وارد کنید. آیا برایتان جای بسی تعجب است که چرا این راهنما درباره بازاریابی محتواست نه راهبرد محتوا؟ این گراف دلیل آن را توضیح می‌دهد:

ایزی‌تک - ایده‌پردازی محتوا

بدست آوردن لینک ها و پیوندها چیست؟

از Open Site Explorer برای بررسی این موضوع استفاده کنید که کدام صفحات بر روی سایت‌های رقبای‌تان بیشترین لینک ها را بدست می‌آورند و آن لینک‌ها از سوی چه کسی است. این می‌تواند بینشی را در این باب ارائه کند که کدام موضوعات و انواع محتوا ممکن است مورد توجه مخاطب شما قرار گیرد. شما همچنین می‌توانید از ابزار فرصت‌های لینک در OSE برای یافتن مکان‌هائی استفاده کنید که به رقبای شما، ولی نه خود شما متصل می‌شوند.

چه کلید واژه‌هایی شلوغ‌ترین و پر رفت و آمدترین مداخل‌اند؟

در صفحات وب مشابه در مورد رقبایتان تحقیق کنید تا بفهمید از چه کلیدواژه‌هائی را برای جذب ترافیک استفاده می‌کنند و پر رفت و آمدترین سایت‌های ایشان کدام‌اند. یا مستقیماً به Ahrefs بروید تا ببینید محتوائی که بالاترین عملکرد را دارد چیست. ممکن است تنها مفاهیمی چند را تشخیص دهید که به عنوان بذرهایی برای یک ابزار یا بخشی نیرومند و تحسین برانگیز از محتوائی عمل می‌کنند که می‌توانید ایجاد کنید. برای مثال، اگر شما یک کافه‌دار هستید و «طرز تهیه دسر هلو» برترین کلیدواژه برای یک رقیب است، شاید تصمیم بگیرید بخشی از دستورالعمل‌های خوشمزه خود را به صورت آنلاین به اشتراک گذارید. یا از Simply Measured برای انجام تحلیل خود از برترین پست‌های رقبایتان استفاده نمائید.

چه کسی از چه کسی تبعیت می‌کند و آنها چه وجه اشتراکی دارند؟

از ابزاری همچون Followerwonk برای انجام این تحلیل استفاده کنید که رقیب‌تان در توئیتر از چه کسی تبعیت می‌نماید و چه کسی از وی تبعیت می‌کند. حتی می‌توانید توئیت‌های آنها را تجزیه و تحلیل نمائید تا بفهمید مخاطب آنها چه چیزی را بازتوئیت می‌کند و چه چیزی را به لیست مورد علاقه خود اضافه می‌نماید و نیز آنها بیشتر چه کسی را mention می‌کنند. اگر  کسانی پشت سر رقیب کافه‌دار شما هستند که از «طراح آزادکار» در بیوگرافی‌های توئیتر خویش استفاده می‌نمایند، ممکن است بتوانید با یک سری از مصاحبه‌های متخصصین آزاد که کارشان را در کافی‌شاپ شما آغاز نمودند توجه ایشان را جلب نمائید.

BuzzSumo مکانی خوب برای بررسی این مطلب است که چه محتوائی مورد توجه عموم است. پَدی موگان در اینجا آنرا بطور عمقی واکاوی می‌نماید.

در فیس بوک، می‌توانید عبارت «صفحاتی که توسط افرادی لایک شده‌اند که (برند) را دوست دارند» را در نوار جستجو تایپ کنید تا ایده‌ای درباره دیگر علایقی بدست آورید که پیروان برند ممکن است به اشتراک گذارند. برای مثال، با استفاده از کافی‌شاپ‌مان که در کاپیتول هیل قرار دارد، شاید بتوانید بفهمید که طرفداران رقیب شما کاپیتول هیل بلاک پارتی را بسیار دوست می‌دارند، که می‌تواند شما را تشویق به نوشتن یک سری پست وبلاگی نماید، «جائیکه ستارگان کاپیتول هیل بلاک پارتی  پیش از عزیمت‌شان سوخت‌گیری می‌کنند.»

تعدادی از دیگر ابزارهائی که می‌تواند به شما در بدست آوردن اطلاعات درباره تلاش‌های اجتماعی رقبایتان کمک کند RivallQ و Share Metric plugin for Chrome می‌باشند.

برترین برَندها و عناوین تجاری در حال نوشتن چه محتوائی هستند؟

ابزاری مانند Fresh Web Explorer یا Google Alerts به شما کمک می‌کند اشارات به برند در وب را بیابید، که این به نوبه خود به شما کمک می‌کند ببینید چه نوع محتوائی به نفع رقبایتان جلب توجه می‌نماید. این همچنین شیوه‌ای عالی برای یافتن فرصت‌های لینک و بدست آوردن اینتل در مورد آن‌چیزی است که مردم درباره برند شما می‌گویند.

تحقیق و پژوهش فراتر از وبلاگ

از یاد نبرید که دیگر انواع محتوای رقبایتان را حین انجام تحلیل شامل کنید. در اینجا نگاهی به چگونگی انجام تحقیق و پژوهش رقابتی بر ایمیل می‌اندازیم. حداقل، مشترک تمامی کمپین‌های ایمیل ایشان شوید تا مراقب آنچه در حال انجام است (و نیست) باشید. برخی نکاتی که باید لحاظ نمائید به این قرارند: خطوط موضوع، طول، لحن، زمان، روز، و تصویرسازی، اما هرچیزی که برای شما جلب توجه می‌کند شایان ذکر است.

شما همچنین باید به تمامی صفحات فرود، صفحات سفید، و حتی توضیحات محصول ایشان نگاه کرده و آنها را تحلیل نمائید تا بفهمید چه کاری را به خوبی (و نه چندان خوب) انجام می‌دهند. هرگز نمی‌دانید که یک ایده کی (یا کجا) جلب نظر خواهد نمود.

نکته‌ای درباره ایده‌های رقبایتان

وقتی می‌فهمید رقیب شما بیشتر ترافیک خود را از دستورالعمل طرز تهیه دسر هلو بدست می‌آورد، این می‌تواند به واقع امری ساده باشد که بخواهید آن دستورالعمل را کنار گذاشته و دستورالعمل بهتر دسر هلوی خاص خودتان را تهیه کنید. شاید با این تدبیر به موفقیت برسید، و پایه‌ریزی موفقیت بر پایه موفقیت دیگری می‌تواند به انسان احساس ایمنی بیشتری بدهد، اما تقلید همواره شما را پشت سر رقیب‌تان قرار می‌دهد.

راهی بهتر برای پایه‌ریزی امپراطور خودتان از طریق بازاریابی محتوا آن است که به عنوان نقطه شروع اندیشه‌پردازی خود از رقبایتان الهام بگیرید. شاید تصمیم بگیرید که واقعاً به خاطر دستورهای دانمارکی‌تان مشهورید (یا دوست دارید باشید). یا اینکه، تصمیم‌تان می‌تواند آن باشد که آن دستورالعمل‌ها اصلاً آن چیزی نیست که به دنبال آنید و شما می‌خواهید بر چیزی کاملاً متفاوت تمرکز کنید. مادامی‌که نسبت به برند خودتان صادقید، هیچ پاسخ غلطی وجود ندارد. اگر واقعاً به خاطر ایده‌های پیرامون اینکه آن برند چیست گیر کرده‌اید، بخش بعدی باید به شما کمک کند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *