چگونه عاقل بمانیم

موضوع کتاب:

این کتاب سعی دارد با تکیه بر دریافت‌های تجربی نویسنده در حوزه تخصصی خود، راه‌کارهایی را ارائه کند که بر اساس آن افراد یاد بگیرند که چگونه نسبت به احساسات خود آگاهی پیدا کرده و آنها را کنترل نماید. مرز بین احساس و منطق را ترسیم نموده و آموزش می‌دهد که چگونه با ترکیب این دو می‌توان در مواقع مختلف عملکرد بهتری داشت، تصمیمات دقیق‌تری گرفت و در کل عاقل‌تر بود. هرچند نکته منفی این کتاب این است که بارها به صورت ناخواسته خواننده را با عنوان بیمار روانی خطاب می‌کند که ناشی از تخصص نویسنده است و ممکن است باعث شود خوانندگانی که صبر کافی ندارند از خواندن بخش‌های ابتدایی کتاب عصبانی شده و آن را ادامه ندهند. همچنین ایراد دیگر کتاب شرح و بسط‌های بی‌مورد حول موضوعات اصلی است که باعث می‌شود مغز فرصت کافی برای طبقه‌بندی اطلاعات دریافتی از کتاب را نداشته باشد. با این حال خواندن این کتاب خالی از لطف نخواهد بود. این کتاب دارای امتیاز ۳٫۷ از ۵ از وب سایت Goodreads است.

ایزی‌تک - چگونه عاقل بمانیم

بخشی از کتاب:

آنتونی داماسیو، عصب‌شناس، بیماری به نام الیوت داشت که پس از یک عمل جراحی برای درآوردن تومور مغزی‌اش دیگر نمی‌توانست چیزی احساس کند. بهره هوشی او هنوز عالی بود اما حتی هنگامی که به او عکس‌های وحشتناکی از رنج انسان‌ها نشان داده می‌شد، هیچ احساسی نداشت. شاید فکر کنیم الیوت با تکیه بر قوه استدلال صحیح و سالمش، هنوز می‌توانست تصمیم بگیرد کجا ناهار بخورد یا پولش را کجا سرمایه‌گذاری کند اما او نمی‌توانست هیچکدام از این تصمیم‌ها را بگیرد. می‌توانست نتایج احتمالی این تصمیم‌ها را تصور کند یا مزایا و معایب آن را سبک و سنگین کند اما نمی‌توانست به نتیجه‌ای برسد. داماسیو یافته‌های خود درباره الیوت و بیماران مشابه الیوت را در کتاب «خطای دکارت: احساس، منطق و مغز انسان» گردآوری کرده است. این کتاب نتیجه‌گیری می‌کند که بر خلاف انتظارات ما، نبود احساس باعث گرفتن تصمیمات منطقی و استدلالی نمی‌شود بلکه به نابسامانی منجر می‌شود. علت این امر هم آن است که ما برای پیش‌برد زندگی‌مان، بر عواطف خود تکیه می‌کنیم. این موضوع حقیقت دارد چه به احساسات خود آگاهی داشته باشیم چه نداشته باشیم.

 

روش تهیه:

خانم تینا حمیدی کتاب چگونه عاقل بمانیم را ترجمه کرده است. این کتاب را می‌توانید از تمامی فروشگاه‌های شهر کتاب تهیه نمایید. این کتاب توسط «نشر هنوز» چاپ شده است و از طریق وب‌سایت این انتشارات نیز به صورت الکترونیکی قابل خرید است. www.hanoozpub.com

درباره ناشر:

ایزی‌تک - چگونه عاقل بمانیم فلیپا پری یک روان درمانگر است که در سال ۱۹۵۷ متولد شده است. او یک انگلیسی است و در یک مدرسه سوئیسی درس خوانده است. در سال ۲۰۱۰ یک انشارات دانشگاهی کتاب او به نام “افسانه رهبری: یک داستان تصویری از روان درمانگری” را منتشر نمود. او در لندن زندگی می کند و همسر او گرایسون پری هنرمند برنده جایزه ترنر در سال ۲۰۰۳ است و یک دختر دارند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *