هوش هیجانی در مدیریت و رهبری سازمانی

موضوع کتاب:

مفهوم هوش هیجانی طی دو دهه گذشته توسط بسیاری از روانشناسان در مقابل هوش ریاضی و منطقی یا همان IQ مطرح شده است. امروزه تقریباً همه بر این موضوع اتفاق نظر دارند که EI و IQ هر دو لازمه یک زندگی موفق هستند.

مثال ساده برای تبیین این موضوع زمانی است که فردی با عصبانیت با ما سخن می‌گوید. کلمات او را با هوش منطقی خود تحلیل می‌کنیم و حسی عصبانیتش را از طریق هوش هیجانی درک می‌کنیم. هرچند این مثال آن‌قدر ساده است که نمی‌تواند تمام جنبه‌های EI را به خوبی نشان‌دهد.

این کتاب با بیانی دقیق و شیوا از کاربردهای هوش هیجانی در هدایت یک سازمان سخن گفته است. در ابتدا هوش هیجانی و قدرت آن را بیان نموده است و در ادامه وارد مباحث مربوط به رهبری شده است. سپس کارکردهای هوش هیجانی در ایجاد ساختار سازمانی مناسب و خلق تغییرات ماندگار را تشریح کرده است. همچنین در انتهای کتاب یک یادداشت تکنیکی در مورد IQ و EI ارائه شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

این کتاب در وب‌سایت Goodreads دارای امتیاز ۳٫۹ از ۵ است.

 

ایزی‌تک - هوش هیجانی در مدیریت و رهبری سازمانیبخشی از کتاب:

وقتی پدر یا مادر، همسر، رییس یا معلم به ما می‌گویند باید چگونه باشیم، در واقع نسخه خودشان را از خود ایده‌آل‌مان به ما می‌دهند؛ تصویری از خود بایدیِ ما؛ فردی که فکر می‌کنیم باید به آن تبدیل شویم.

وقتی که ما این خودِ بایدی را قبول می‌کنیم، این خود تبدیل به صندوقی می‌شود که ما در آن به دام می‌افتیم؛ آنچه “مکس وبر” جامعه‌شناس، آن را «قفس آهنی» ما نامید و ما در آن مانند یک دلقک، به این سو و آن سو می‌دویم و خود را به دیوارهای نامرئی می‌زنیم. مصداق این صندوق، زمانی در سازمان‌ها دیده می‌شود که تصور کنیم افراد باید با «بالا رفتن» از یک نردبان کاری خاص، ترقی کنند به جای اینکه بپذیرند ممکن است هر فردی رویاها و تعریف‌های خاص خود را از موفقیت داشته باشند؛

این نوع گمان‌ها به راحتی می‌توانند عناصر خود بایدیِ کاری را تشکیل دهند.

روش تهیه:

این کتاب توسط بهمن ابراهیمی ترجمه و توسط سازمان مدیریت صنعتی منتشر شده و از فروشگاه اینترنتی همین سازمان به نشانی www.imi.ir قابل خریداری است.

درباره نویسنده:

ایزی‌تک - هوش هیجانی در مدیریت و رهبری سازمانی دانیل گولمن نویسنده، روانشناس و روزنامه‌نگار علمی است. او متولد ۱۹۴۶ است و برای ۱۲ سال برای روزنامه نیویورک تایمز در مورد مغز و علوم رفتاری مطلب نوشت. کتاب او در سال ۱۹۹۵ به نام هوش هیجانی یک سال و نیم پرفروش‌ترین عنوان کتاب نیویورک‌تایمز بود و در بیش از ۵ میلیون نسخه در ۴۰ زبان مختلف منتشر شد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *