تحولی بزرگ در باطری‌های تلفن‌های همراه و خودروهای الکتریکی در راه است

ایزی‌تک - تحولی بزرگ در باطری‌های تلفن‌های همراه و خودروهای الکتریکی

آیا شما برای یک تحول بزرگ در باطری‌های تلفن‌های همراه و خودروهای الکتریکی آماده‌اید؟ تحولی که منجر به استفاده دو برابری شما از این وسایل بدون افزوده شدن حتی یک میلی‌متر به اندازه این باطری‌هاست؟ بر اساس آخرین پژوهش‌های صورت گرفته به زودی این اتفاق خواهد افتاد!

این باطری که نسل جدیدی از باطری‌های لیتیومی است، دقیقا در نصف اندازه فعلی باطری‌های لیتیوم-یون موجود در بازار، همان اندازه انرژی را ذخیره می‌کند و این یعنی که باطری فعلی موبایل شما دو برابر اندازه فعلی به شما امکان استفاده می‌دهد و خودروی الکتریکی شما تا دو برابر بیشتر شما را جابجا می‌کند.

این تحقیق توسط دانشمندان دانشگاه ماساچوست صورت گرفته است. البته این پژوهش هنوز در حال تکمیل است و به سمت استفاده از فلز لیتیوم به جای آند کربن در حال پیشرفت است و البته چند مشکل بر سر راه آنها وجود دارد: یکی مقاومت بالا و دیگری رشته‌های عصبی به هم پیچیده‌ای که آنُد را تشکیل می دهند که این دو مشکل منجر به افزایش بیش از حد دمای باطری شده و در نتیجه طول عمر دستگاه را کاهش می‌دهند.

البته با انجام برخی اصلاحات، این دانشمندان توانستند باطری را برای فعالیت در دمای اتاق آماده کنند بدون اینک هیچ مشکلی برای آن پیش بیاید و به زودی اصلاحات نهایی برای رفع این مشکل در دماهای بالاتر هم انجام خواهد شد تا جاییکه تیم پژوهشی این باطری، قول داده‌اند از سال ۲۰۱۷ این تکنولوژی را برای مصرف عموم در اختیار شرکت‌های بزرگ تولیدکننده باطری موبایل قرار داده و از سال ۲۰۱۸ نیز شرکت‌های تولیدکننده باطری خودروهای الکتریکی را مجهز نمایند.

به گفته محققان این پژوهش، شرکت‌های سرمایه‌گذاری تاکنون حاضر به پرداخت بیش از ۱۲ میلیون دلار بابت در اختیار گرفتن این تکنولوزی شده‌اند و باید دید در آینده آیا شرکتی اجازه خواهد یافت به صورت انحصاری صاحب این تکنولوژی بسیار ضروری شود؟

این نسل جدید از باطری‌ها، باطری‌های انرژی خشک (SolidEnergy) نام دارند و احتمالا بعد از تجاری شدن نیز به همین نام خوانده خواهند شد.

منبع: MIT News

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *