این مردم نازنین

موضوع کتاب:

رضا کیانیان در کتاب « این مردم نازنین » به بیان خاطراتی می‌پردازد که در زندگی روزمره خود با مردم داشته است. یکی از ویژگی‌های این کتاب این است که خاطرات بیان شده مواردی بسیار عادی و روزمره و با زبانی غیر داستانی هستند و نویسنده جملاتی را از قول مردم عادی بیان می‌کند که شاید بیشتر انتظار می‌رود که توسط یک فیلسوف یا شاعر بیان شود. در حقیقت نویسنده در این کتاب به جای برجسته کردن شخصیت خود به عنوان یک هنرمند مشهور، سعی کرده است نشان دهد که در بسیاری از موارد مردم عادی از افراد مشهور بیشتر و بهتر زندگی را می‌فهمند. رضا کیانیان به خوبی توانسته است در این کتاب از تکلّفات نوشتن رسمی برکنار بماند و راحت با مردم حرف بزند.

ایزی‌تک - این مردم نازنین

بخشی از کتاب:

برای فیلم باغ فردوس سیامک شایقی پنج بعدازظهر در امین‌آباد فیلم‌برداری داشتیم. در بخشی که خانم‌ها را نگهداری می‌کردند، کار می‌کردیم… یک دختر و یک زن میانسال بیشتر از دیگران توجه مرا جلب کرده بودند… زن حدود ۵۰ سال داشت. زنی با شخصیت و خانواده‌دار بود…یک بار قبل از این که داروی صبح را به او تزریق کنند و هنوز سرپا بود، با من سلام و علیک کرد… گفتم شما برای چه اینجا هستید؟ با ترس و لرز گفت: شوهرم را کشتند… با عجله تعریف کرد که اقوام‌اش از کانادا آمده‌اند و او را این جا انداخته‌اند و می‌خواهند ارث و میراث شوهرش را بالا بکشند. به اینجا تلفن زده‌اند که دیوانه‌ام. آن‌ها هم مرا با آمبولانس به اینجا منتقل کرده‌اند… میان پلان‌هایی که فیلم‌برداری می‌کردیم از پرستاران راجع به او می‌پرسیدم. می‌گفتند حالش خوب نیست، پرت و پلا می‌گوید. شوهرش فوت کرده، کشته نشده… هر شب ماجرای همان روز را برای هایده تعریف می‌کردم… هایده گفت به این قوم و خویش‌اش هم تلفن بزنم. زدم. وقتی خودم را معرفی کردم، آن‌ها هم خوشحال شده بودند و هم متعجب که چرا به آن‌ها زنگ زده‌ام. فکر کردند شاید یک برنامه تلویزیونی است. وقتی ماجرا را برایشان تعریف کردم، سکوت کردند… بالاخره یکی از خانم‌های پشت تلفن به من گفت: او راست می‌گوید… قضیه جالب شد… آن روزها با یکی از افراد حراست امین‌آباد، سلام و علیکی پیدا کرده بودم. رفتم سراغش و همه ماجرا را برای او تعریف کردم… او قول داد ماجرا را پیگیری کند… چند روز بعد به من زنگ زد… گفت: تحقیق کردم. آن خانم راست می‌گفته.

روش تهیه:

کتاب این مردم نازنین را می‌توانید از تمامی فروشگاه‌های شهر کتاب تهیه نمایید. این کتاب توسط نشر مشکی چاپ شده است و از طریق وب‌سایت این انتشارات به آدرس www.meshkipublication.com نیز به صورت الکترونیکی قابل خرید است.

درباره نویسنده:

ایزی‌تک - معرفی رضا کیانیان رضا کیانیان در سال ۱۳۳۰ در تهران به دنیا آمد. رضا دومین فرزند خانواده و دارای ۴ برادر و دو خواهر می‌باشد. او در ۱ سالگی به همراه خانواده به مشهد نقل مکان کرد. در مشهد علاوه بر گذراندن دوران تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، در حوزه علمیه مشهد به تحصیل دروس فقهی و اسلامی نیز پرداخت. اولین استاد بازیگری او برادرش داوود بود که در سال ۱۳۴۵ وی را در نمایشنامه از پانیفتاده‌ها به قلم غلامحسین ساعدی کارگردانی کرد. رضا به مدت سه سال در گروه تئاتر برادرش داوود فعالیت داشت. وی در سال ۱۳۵۵ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته تئاتر فارغ‌التحصیل شد. همسر او هایده قراچه‌داغی، خواهرزادۀ سهراب سپهری است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *