انگیزه

موضوع کتاب:

این کتاب نگاهی متفاوت به انگیزه دارد. به صورت رایج همه به دنبال راه‌هایی برای ایجاد انگیزه می‌گردند ولی نویسنده‌ی کتاب انگیزه اعتقاد دارد انگیزه در مردم وجود دارد؛ فقط باید راه‌هایی را یافت که انگیزه آنها را نکشیم.

او در این کتاب نتایج تحقیقات بسیاری از محققان حیطه انگیزه را تشریح کرده است که در کنار آنها می‌توان مطالب بسیار جالب توجهی یافت. ترجمه فوق‌العاده این کتاب باعث می‌شود متن آن سلیس و قابل فهم باشد که این روانی مدیون تبحر فوق‌العاده مترجم است.

یکی از سخنرانی‌های این نویسنده را در بخش TED TALKS همین وب‌سایت با عنوان پازل انگیزه می‌توانید ببینید که می‌تواند انگیزه شما را برای خواندن این کتاب حفظ کند.

این کتاب در وب‌سایت Goodreads دارای امتیاز ۳٫۹ از ۵ است.

 

ایزی‌تک - کتاب انگیزهبخشی از کتاب:

فلاسفه و صاحب‌نظران حیطه پزشکی مدت‎‌هاست با خود کلنجار می‌روند که آیا اهدا کنندگان خون باید دستمزد بگیرند یا خیر. برخی ادعا می‌کنند که خون، مانند بافت یا اندام‌های انسان ویژگی خاصی دارد و نباید بتوانیم آن را مثل بشکه نفت خام یا جعبه یاتاقان خرید و فروش کنیم. دیگران معتقدند که باید نازک طبعی را کنار بگذاریم؛ زیرا پرداخت پول در ازای این کار می‌تواند تضمین‌کننده عرضه فراوان آن باشد.

اما در سال ۱۹۷۰، جامعه‌شناس بریتانیایی، به نام ریچارد تیتموس که درباره اهدای خون در بریتانیای کبیر مطالعه کرده بود، پیشنهاد جسورانه‌تری داد. پرداخت پول در ازای خون نه تنها غیراخلاقی بود، بلکه کارساز نبود. چنانچه بریتانیا تصمیم می‌گرفت به شهروندان خود در ازای اهدای خون مبلغی پول پرداخت کند، این اقدام عملاً عرضه خون را در سطح کشور کاهش می‌داد.

بی تردید نظریه عجیبی بود. اقتصاددانان به دیده ریش‌خند به آن نگاه می‌کردند و تیتموس هرگز این انگاره را نیازمود، بلکه صرفاً به شم فلسفی خود اکتفا کرد. اما بیست و پنج سال بعد، دو اقتصاددان سوئدی بر آن شدند تا صحت و سقم گفته تیتموس را بررسی کنند. آنها در یک آزمایش میدانی جالب توجه در یک بانک خون منطقه‌ای در گوتنبرگ، ۱۵۳ زن متقاضی اهدای خون یافتند و سپس طبق رسم معمول در میان پژوهشگران حیطه انگیزه، آنها را به سه گروه تقسیم کردند…

 

روش تهیه:

این کتاب توسط مرجان فرجی ترجمه و توسط انتشارات لیوسا چاپ شده است. این کتاب را می‌توانید از وب‌سایت www.nashreliusa.com تهیه کنید.

درباره نویسنده:

ایزی‌تک - کتاب انگیزه دانیل پینک نویسنده چهار کتاب در زمینه‌های کسب و کار و مدیریت است و میلیون‌ها نسخه از آنها را در سرتاسر جهان فروخته است. کتاب‌های او به ۳۴ زبان ترجمه شده‌اند. او متولد سال ۱۹۶۴ در آمریکا است. او برنده جایزه بهترین انتخاب کتاب‌های غیر رمانی از وب‌سایت GoodReads است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *